Hız sabitleme yapılışının iki metodu bulunmaktadır. İlki orijinal sistem ikincisi ise Peugeot & Citroen grubu araçların orijinal hız sabitleme kolu kullanarak yapılmasıdır. Adana il içi ve Adana dışı montajları için İLETİŞİM bölümünden lütfen irtibata geçiniz.

  • Metot – 1: Maliyeti ekonomik çözüm

Peugeot & Citroen araçlarının orjinal hız sabitleme kolu kullanılarak yapılmasıdır. Kullanış, ergonomi, güvenlik açısından hiç bir engeli problemi yoktur.

  • Metot – 2: Maliyeti yüksek çözüm

Fiat grubundaki araçların hız sabitleme kolu sinyal ünitesi ile birlikte olduğundan dolayı sadece hız sabitleme kolu için komple sinyal ünitesinin değişmesi gerekmektedir. Bu sebeple yüksek maliyet çıkmaktadır.

Renault ve Dacia araçların hız sabitleme aktivasyon tuşları direksiyon simidine monte olduğu için direksiyon simidinin değiştirilmesi gerekmektedir. Airbag ünitesinin bazı modellerde değişmesi gerektiği için ayrıca airbag de değişmesi gerekmektedir ve bu parçalardan dolayı maliyeti yüksek çıkmaktadır.

Mevcut aracınızdaki tesisat kullanılarak yapılmaktadır ancak aracınızda alt yapı uygun değil yani tesisatı yok ise ayrıca tesisat çekerek yapabiliriz.

Her iki yapım metotlarından birisini seçebilirsiniz fonksiyonel ve güvenlik açısından hiç bir farkı yoktur sadece orijinal sistemin montajını talep ederseniz yedek parçalarının müşteri tarafından temini gerekmektedir.